تبلیغات
برنامه نویسی - کنکور و جزوات کامپیوتر - زنگ تفریح علمی
 
درباره وبلاگ


انجام پروژه های برنامه نویسی
و پروژه های دانشجویی
مسابقات علمی عملی
سورس کدهای رایگان
جزوات رشته نرم افزار
کنکور کاردانی پیوسته
طراحی وب سایت
مقالات آمادهمدیر وبلاگ : میثم
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
برنامه نویسی - کنکور و جزوات کامپیوتر
کنکور کامپیوتر،برنامه نویسی ،++C،ویژوال بیسیک،جزوات دانشگاهی نرم افزار
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
1-هسته اتم

هسته اتم از دو نوع ذره كه "پرو تون " و "نوترون" نامیده می شوندتشكیل شده است هر دو ذره تقریبا حدود 2000 بار سنگین تر از الكتر ون هستند درحالیكه "پروتون "بار الكتر یكی مثبت دارد این بار دارای ارزش عددی معادل بارمنفیالكترون است "نوترون "همان طور كه از نامش پیداست خنثی است و به عبارت دیگر دارایبار الكتریكی نمی باشد.

 پروتونها و نوترونها "نوكلئون" نیز نامیده می شوند كه به معنایسنگ بنای هسته است . ارزش بار الكتریكی الكترونها و پرو تو نها "با ر بنیادی" نامیده می شود

 تعدادپرتونهای یك هسته مشخص می كند كه این هسته به كدام عنصرشیمیایی تعلق دارد مثلا اتمهای هیدروژن یكپرتونكربن 6و اتمهای اورانیوم 922پرتوندرهسته های خود دارند. تعداد نوترونها دریك عنصر معین می تواند متغیرباشد مثلا هستههای اتم هیدروژن با صفر ،یك یا دو نوترون وجود دارد كه به اصطلاح ایرو تو پ هایهیدروژن نامیده می شوند.

 اگریك هسته اتم فر ضاَ 6پروتون مثبت داشته باشد 6الكترون منفی بهدور آن در گردش خواهند بود به طوری كه آن اتم درمجموع از نظر الكتریكی خنثی می باشد.

 اگر در این اتم یك الكترون از دست برود در نتیجه 6پروتون درمقابل 5الكترون وجود خواهد داشت آنگاه گفته می شود كه این اتم دارای بار الكتریكی1+ مثبت خواهد بود . این اتمهای بار دار را آیون می خوانند.

 بسیاری از هسته های اتمی به صورت هسته های سبكتر فر و می باشند واز این طریق اشعه آلفا (هسته های هلیوم)، اشعیه بتا (الكترونها) یا اشعهگاما(فوتونها ) را از خود آزاد كرده متشر می نمایند این رفتار یا خاصیت را رادیواكتیویته می نامند

  در این مورد و نیز در مور د كلیه سوالات دیگری كه مربوط به انرژیهسته ای می وشد در كتاب انرژی اتمی به طور كامل سخن رفته است انرژی اتمی كتاب پرارزشی برای این كتاب است و در ادامه دوره كتابهای چگونه وچرا منتشر می شود. 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب